Gjermania apo Turqia ne 2015???

> Forumet > Cafe almancax > Gjermania apo Turqia ne 2015???

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    egelixnumx
    pjesëmarrës

    Miqtë diskutuan vazhdimisht temë, por unë e di që ju mendoni se dua të azhurnoj zonën kohore që jetojmë në Gjermani ose të jetoj çatia ime në Turqi më e favorshme. Unë thjesht dua që ju të jeni të sinqertë me veten dhe të përgjigjeni në këtë mënyrë.Nëse me të vërtetë pasqyrojmë situatën në të cilën ndodhemi, mbase do të shkatërrojmë disa paragjykime. Ka shumë njerëz në forum, gëzimi i tyre në procesin e vizave dhe zhgënjimi i tyre pasi morën një vizë.
    A kanë vërtet të drejtë ata që jetojnë në Gjermani dhe pretendojnë se janë të pakënaqur???
    Apo jane te drejte ata qe jane kaq te etur te shkojne ne Gjermani dhe te shohin shpetimin atje???

    1963
    pjesëmarrës

    Pershendetje keni hapur nje teme te mire.Sigurisht qe ka pro dhe kunder nga te dyja anet.Sigurisht qe te mirat dhe te keqiat variojne nga personi ne person.Me lejoni tju tregoj si ndodh kjo, cfare kam vezhguar nga vetja dhe nga ata rreth meje.Tani nese nuk ke profesion me diplome ne Turqi ose nuk ke nje profesion te vlefshem ketu rroga qe do te marresh ketu eshte pak a shume e sigurt nese je profesionist nese nuk ke të kesh një punë, siç dihet, në shumë sektorë në Turqi prioritet nuk është të kesh diplomë, por të njohësh punën, këtu prioriteti është e kundërta, kërkojnë diplomën dhe më pas aftësinë në profesion. Nese nuk ke diplome behu i afte sa te duash nuk ka rendesi ne punen tende.Kam nje shok qe e kam njohur ne kurs punonte ne biznesin e prodhimit te kepuceve ne Turqi rroga e kishte te mire me pare ka ardhur ketu nuk ka bere asnje kerkim, kur e pyeta pse nuk ka bere ndonje kerkim me tha: "A mund te punoj atje ne kete pune? Nuk ka mundesi ta bej punen time ketu tani." , "Pse nuk keni bërë ndonjë hulumtim?" Ai tha: "Po, edhe unë e kam dëgjuar shumë këtë situatë. Njerëzit e përshkruajnë këtë vend kaq mirë, sa duket se kudo është këtu." pune dhe nje rroge shume te mire.Sigurisht qe nuk eshte vetem per ata qe jane te papune ose nuk kane diplome.Sigurisht qe edhe te jete nje profesion i vlefshem ka veshtiresi.Pra sic e kuptoni po filloni jeta juaj nga e para Këshilla ime për miqtë e rinj që do të vijnë këtu është që nëse keni një punë të mirë dhe një rrogë të mirë në Turqi dhe nëse bashkëshorti juaj këtu nuk ka një punë shumë të mirë ose nuk punon këtu, mos u shqetësoni rutina jote.Jeta sociale ketu eshte shume me pak ne krahasim me Turqine prandaj te pret nje jete monotone qirate e shtepive jane te larta.Pjesen me te madhe te puneve qe do te punosh ketu do te jene nepermjet firmave nenkontraktore qe nuk eshte mire.Taksat mbi te ardhurat jane gjithashtu shume te larta , do të ketë shumë zbritje në pagën që merrni. Sigurisht kjo varet nga të ardhurat tuaja, në varësi të situatës së punës së bashkëshortëve tuaj. Sigurisht që ka aspekte të mira të këtyre, të paktën në shumë prej tyre, ju do ketë pushime fundjave, pushim vjetor, më shumë ushqime dhe pije se në Turqi Çmimet e makinave janë më të volitshme se Turqia elektronike Ka edhe një gjë: nëse këtu punojnë dy persona me profesion, do të kenë të ardhura më të mira se në Turqi. Nëse unë do të përmbledh atë që kam shkruar, Gjermania apo Turqia, sigurisht që ka faktorë që i përcaktojnë këto, këto ndryshojnë nga personi në person, secili do të vlerësojë situatën e tij, në fund të fundit, unë kam shkruar atë që kam vërejtur. 
    Në të vërtetë, kam menduar para se ta shkruaj apo jo, sepse nuk ka rëndësi për ata që do të vijnë këtu, sepse shumë njerëz ndihen sikur janë në re para se të vijnë këtu. Tregoni atyre se çfarë doni. pyesni ngjarjet e kaluara Nëse thoni se pendoheni që keni një profesion të vlefshëm këtu, në fund të fundit, ne zgjodhëm një mënyrë, do të më dëmtonte nëse pendoheshim. Duhet të punoj.
    Nuk doja të isha indiferent ndaj temës së miqve, megjithëse nuk e dija që shkrimi im nuk ishte i rëndësishëm, por është një punë që ata do ta dinë sa më shpejt që unë dua të shkruaj, unë kam përmbushur detyrën time humanitare.

    egelixnumx
    pjesëmarrës

    Ke shkruar shume bukur. A e dini ku janë mendimet e mia, kam të afërm shumë të afërt në të dy vendet. Por për disa arsye, të gjithë e admirojnë jetën e njëri-tjetrit. Njëri thotë se ke kullën e vajzës dhe detin, tjetri thotë se ke shumë pushime ku benzina është e lirë dhe makinat. Kur krahasojmë dy vende, a duhet të përqendrohemi vërtet te peizazhi natyror apo te makina e pushimeve? Kur e diskutuam këtë çështje me kushëririn tim, ai tha se do të donte të jetonte në Gjermani. Fëmija im do të rritet me të paktën tre gjuhë. Kontributet e shtetit në rritjen e një fëmije janë shumë më të mira dhe të favorshme, sigurisht që shton edhe çështje të tjera në fund, pushime të gjata, makina të lira, benzinë ​​të lirë. Kur të kthehet në këtë mënyrë, fëmija duhet të shkojë në fakultet për t'u rritur shumëgjuhësh. Ai tha: "E dua." Ai tha: "A më kupton?" Unë u pajtova dhe thashë, keni të drejtë. Vëllai i atij kushëriri jeton në Gjermani. Oda tha se dashuria e tij për Stambollin, detin dhe problemet e nënshtetësisë së dorës së dytë që përjetoi atje e bënë jetën kurrë kaq të lehtë dhe se tingulli i daulles ishte i këndshëm nga larg. Unë u pajtova me të dhe i thashë, ke të drejtë. Më pas ndodhi një incident i vogël mes nesh, kushëriri im në TR më tha pse kishte të drejtë si më poshtë: Bleu një automjet BMW 22 për 30 mijë TL, të njëjtën makinë e bleu vëllai i tij në Gjermani, model i vitit 5.20, për 1998 €. “Tani më thuaj.” Të njëjtën makinë ka blerë me mua dhe unë e mbush me 2000 TL, ai ma mbush depon e LPG-së me 1.600 €. Nuk dija çfarë të thoja, të dy ishin të shqetësuar dhe të pakënaqur. Njëri prej tyre dëshiron ta jetojë më lehtë jetën, tjetri me mall për atdheun, mall për familjen dhe duke menduar se është i përjashtuar nga vendi ku jeton. Të dy mendojnë se ekonomia e vendit ku jetojnë është e keqe dhe janë të pakënaqur. Cili është me të vërtetë i pakënaqur??? cili ka te drejte???

    Rejan për
    pjesëmarrës

    Pershendetje keni hapur nje teme te mire.Sigurisht qe ka pro dhe kundra nga te dyja anet.Sigurisht qe te mirat dhe te keqijat variojne nga personi ne person.Si mund te ndodhe kjo?Tu them se cfare kam vezhguar nga vetja dhe nga ata rreth meje.Tani nese nuk ke profesion me diplome ne Turqi ose nuk ke nje profesion te vlefshem ketu rroga qe do te marresh ketu eshte pak a shume e sigurt nese je profesionist. nuk kanë punë, siç dihet, në shumë sektorë në Turqi prioritet nuk është të kesh diplomë, por të njohësh punën, këtu prioriteti është e kundërta, kërkojnë një diplomë dhe pastaj aftësi në profesioni.nese nuk ke diplome behu i afte sa te duash nuk ka rendesi ne punen tende.Kam nje shok te cilin e kam takuar ne kurs punonte ne biznesin e prodhimit te kepuceve ne Turqi kishte nje rroga e mire para se te vinte ketu.Nuk ka bere ndonje kerkim.Kur e pyeta pse nuk ka bere ndonje kerkim me tha "A mund te punoj atje ne kete pune? Nuk ka mundesi ta bej punen time ketu tani." Ai tha: "Pse nuk keni bërë ndonjë hulumtim?" Ai tha: "Po, edhe unë e kam dëgjuar shumë këtë situatë. Njerëzit e përshkruajnë këtë vend aq mirë sa duket se kudo është këtu." Nuk ka një gjë të tillë. si pune dhe rroge shume te mire.Sigurisht qe nuk eshte vetem per ata qe jane te papune apo nuk kane diplome.Sigurisht qe edhe nese eshte profesion i vlefshem ka veshtiresi.Pra sic e kuptoni ju po e filloni jetën tuaj nga e para. Këshilla ime për miqtë e rinj që do të vijnë këtu është që nëse keni një punë të mirë dhe një rrogë të mirë në Turqi, dhe nëse bashkëshorti juaj këtu nuk ka një punë shumë të mirë ose nuk punon këtu, unë do te thosha mos e prish rutinen.Jeta shoqerore ketu eshte shume me pak ne krahasim me Turqine, keshtu qe te pret nje jete monotone, qirate e shtepive jane te larta.Pjesen me te madhe te puneve qe do te punosh ketu do te jene nepermjet firmave nenkontraktore qe nuk jane te mira.Te ardhurat edhe taksat jane shume te larta, do te kete shume zbritje ne rrogen qe merrni.Sigurisht qe kjo varet nga te ardhurat tuaja, ne varesi te situates se punes se bashkeshorteve.Sigurisht qe keto ka edhe aspekte te mira, te pakten aty jane shume prej tyre, ke pushime fundjave, pushime vjetore, me shume ushqime dhe pije se ne Turqi. Cmimet e makinave jane me te volitshme se Turqia elektronike. Ka edhe nje gje: nese punojne ketu dy profesioniste, do te kene te ardhura me te mira se sa Turqia.Nëse unë do të përmbledh atë që kam shkruar, ka faktorë që përcaktojnë Gjermaninë apo Turqinë, natyrisht, këto ndryshojnë nga personi në person, secili do të vlerësojë situatën e tij, në fund të fundit, unë kam shkruar atë që kam vërejtur. 
    Në të vërtetë, kam menduar para se ta shkruaj apo jo, sepse nuk ka rëndësi për ata që do të vijnë këtu sepse shumë njerëz ndihen sikur janë në re para se të vijnë këtu. Tregojuni atyre se çfarë duan. pyesni ngjarjet e kaluara Nëse thoni se pendoheni që keni një profesion të vlefshëm këtu, në fund të fundit, ne zgjodhëm një mënyrë, do të më dëmtonte nëse pendoheshim. Duhet të punoj.
    Nuk doja të isha indiferent ndaj temës së miqve, megjithëse nuk e dija që shkrimi im nuk ishte i rëndësishëm, por është një punë që ata do ta dinë sa më shpejt që unë dua të shkruaj, unë kam përmbushur detyrën time humanitare.

    Unë kam shkruar vazhdimisht komente për këtë temë të barabartë me mendimin tuaj. atë që keni shtypur fjalë për fjalë. Unë jam me ju për këtë çështje
    Unë kam të njëjtin mendim. E përmbledhur mirë.

    1963
    pjesëmarrës

    Unë kam shkruar vazhdimisht komente për këtë temë të barabartë me mendimin tuaj. atë që keni shtypur fjalë për fjalë. Unë jam me ju për këtë çështje
    Unë kam të njëjtin mendim. E përmbledhur mirë.

    faleminderit per mendimet tuaja

    tugce_doerj është
    pjesëmarrës

    Sigurisht, situata ndryshon sipas pritjeve të njerëzve dhe standardeve të jetesës. Nëse keni mjaft gjermanisht për të ndjekur një profesion të vlefshëm në Gjermani, natyrisht Gjermania është më e mirë. taksat janë të larta në Gjermani por standardet janë gjithashtu të larta. Të jetosh në Gjermani është e lehtë dhe e rehatshme për sa kohë që ka gjuhë dhe punë.

    sawr
    pjesëmarrës

    fundi i gjelit të detit,
    Unë jam ende i uritur ngjarje kallaji në Turqi,
    Gjithçka këtu është para, shteti zyrtarisht inkurajon përtacinë kur nuk punon,
    Nuk ka përparësi këtu,
    Edhe pse burri dhe gruaja punojnë, paratë maksimale që merrni nuk janë më shumë se 2500, ato tashmë shkojnë në 1500. taksat janë shumë të larta,
    taksa për gjithçka
    Ata i lidhën njerëzit me robotin, ju e njihni robotin në formën e një lope, ata mjelin bızt bızt nga të gjitha anët, kudo që të shkoni,

    omerr34
    pjesëmarrës

    Sigurisht, situata ndryshon sipas pritjeve të njerëzve dhe standardeve të jetesës. Gjermania është sigurisht më mirë nëse keni mjaft gjermanisht për të ndjekur një profesion në Gjermani. taksat janë të larta në Gjermani, por standardet janë gjithashtu të larta. Të jetosh në Gjermani është e lehtë dhe e rehatshme për sa kohë që ka gjuhë dhe punë.

    Ju e përmblidhni ngjarjen në Gjermani shumë të lehtë nga çdo lloj gjeldeti.

    lambdawinner829
    pjesëmarrës

    Zgjedhja midis Gjermanisë dhe Turqisë është një vendim personal i bazuar në faktorë të ndryshëm. Çdo vend ka avantazhet dhe mundësitë e veta. Përvojat dhe opinionet e njerëzve ndryshojnë, prandaj është e rëndësishme të mbani një mendje të hapur. E rëndësishme është të gjesh një vend ku të ndihesh i lumtur dhe i kënaqur.

Duke shfaqur 8 përgjigje - 1 deri në 8 (8 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.