Gjermanisht për t'i mësuar përmendësh fjalët

> Forumet > Mësim aktiv dhe metoda për mësim të gjuhës gjermane > Gjermanisht për t'i mësuar përmendësh fjalët

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    rtstxnumx
    pjesëmarrës

    Gjithkush ka një mënyrë të ndryshme për të mësuar përmendësh fjalën e miqve të mi, kështu që thashë se mund të thoja të miat, ndoshta mund të përdorja një mik. Unë nuk jam duke bërë atë në emrat armë e lehtë, pyesin hasur në lënë gjërat vazhdimisht për të mësuar përmendësh emrat tashmë të dukshme fjalorin tuaj ndodh në Artikelsiz.

    Unë fillova me rekomandimin e një shoku, ai tha se fjalët shiten dhe unë thashë se duhet të shkruaj gjërat që janë të dobishme për emrin tim në fillim. Para së gjithash, unë shkruaj foljen dhe përgatita letra të vogla për këtë. Në pjesën e pasme, unë shkruaj lidhëzën në vetën e tretë njëjës dhe foljen në formën e tretë. Nuk ka qenë e mundur të përdoret versioni i dytë, mjafton të thuash që e kam bërë në Gjermani tani për tani. Unë shkruaj kuptimin nën to dhe nuk është e lehtë të harrosh nëse shkruan një fjali për këtë fjalë pasi ke shkruar kuptimin çfarëdo qoftë ajo. Kur e përgatita për herë të parë, nuk po shkruaja fjalitë dhe ato fshihen lehtësisht nga kujtesa. Do të doja të përmendja se fillimisht fillova me folje të parregullta. Ndërsa ditët kalojnë, ju do të jeni më entuziastë se fjalët e thëna në mjedis do të jenë fjalë që ju i mësoni përmendësh.

    Kam marrë mësime private për 1 vit kur isha në Turqi, Zoti e bekoftë mësuesin tim, ishte shumë mirë, ishte shumë mirë që ai kalonte 3 muaj në Gjermani çdo vit dhe shpjegoi se si ishte përshtatja me ndryshimin e gjuhës. Por kur erdha në Gjermani, fillova sërish nga a1-a2. Sepse mësuesit këtu kanë një stil të ndryshëm të të shprehurit se në Turqi. Më duket edhe argëtuese edhe logjike. Megjithatë, nuk mund të mësohet asnjë gjuhë si gjuhë amtare pas moshës 4 vjeçare. Këtë e them si kandidat doktor :) Shoku im ka 7 vjet që studion këtu dhe madje jep konferenca dhe seminare si inxhinier. DAF-in e ka kaluar thuajse pa gabime, por edhe ai gjithnje thote kam mangesi :)) thote kurre si gjuha amtare... ah edhe ne keshtu te ishim edhe ne te kishim mangesi.

  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.