Si të mësoni më mirë gjuhën gjermane dhe të huaj?

> Forumet > Mësim aktiv dhe metoda për mësim të gjuhës gjermane > Si të mësoni më mirë gjuhën gjermane dhe të huaj?

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    esma 41
    pjesëmarrës

    Gjuhë e huaj… si ta mësojmë më mirë?? ?

    Ju doni të shkoni në një vend ku flitet gjuha që flisni dhe e dini se mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për të mësuar këtë gjuhë. Por futja në një vend të ri mund të duket i çuditshëm në fillim. do të duhet kohë për t'u mësuar me një mjedis, kulturë dhe gjuhë të re. Ju gjithashtu mund të preken nga të qenit në një zonë tjetër kohore. Por të jetë e rehatshme dhe të përpiqeni ta kuptoni mjedisin tuaj të ri.

    1- Bëni gabime (!): Bëni sa më shumë gabime në gjuhën që po mësoni... Jo gjithmonë duhet të flisni saktë. Nëse njerëzit mund ta kuptojnë atë që po thoni, nuk ka rëndësi nëse bëni gabime, të paktën në fillim. Të jetosh në një vend të huaj nuk është një test gramatikor.

    2- Pyetni nëse nuk kuptoni: Kur të tjerët flasin, nuk keni pse të kapni çdo fjalë. Kuptimi i idesë kryesore zakonisht është i mjaftueshëm. Por nëse mendoni se pika që nuk e kuptoni është e rëndësishme, PYET! Disa fjalë të dobishme për këtë temë: Më fal? për anglisht. Më falni, çfarë thatë? Mund të flisni më ngadalë ju lutem? A e thatë këtë… Nuk e kuptova… A mund ta përsërisni këtë, ju lutem? Çfarë ishte ajo? Me vjen keq qe nuk te degjova. Na vjen keq, çfarë do të thotë “………………”. domethënie? (Por mos përdorni: A po flisni anglisht? Ju lutemi hapni gojën kur flisni! Më jepni një pushim!) Për gjermanishten (Entschuldigung, wie bitte? Entschuldigung, was haben Sie gesagt?, Würden Sie bitte langsamer sprechen? ose Bitte, Ju mund të përdorni shprehje të tilla si sprechen Sie langsam!, Haben sie gesagt das…, Können Sie das wiederholen bitte?

    3- Përfshini gjuhën që mësoni në fushat tuaja të interesit: njerëzve u pëlqen të flasin për gjëra që janë interesante për ta. Cilat janë interesat tuaja? Përpiquni të mësoni sa më shumë fjalë që mundeni për këto tema. Pyetni njerëzit përreth jush se për çfarë janë të interesuar. Kjo është një metodë magjepsëse dhe gjithmonë ju ndihmon të mësoni fjalë të reja. Në këtë mënyrë, do të shihni se do të filloni t'i kuptoni më mirë të tjerët. Interesat janë si shiu pjellor që bie në një kopsht. Duke folur për aftësitë tuaja gjuhësore do t'ju ndihmojë të mësoni më shpejt, më të fortë dhe më mirë. Disa fjalë të dobishme: Çfarë jeni të interesuar? për anglisht Hobi im i preferuar është … Më pëlqen shumë…..ing… Për shumë vite kam…. Ajo që më pëlqen…..është … Cilat janë hobi juaj? Për gjermanisht…

    4- Flisni dhe dëgjoni: Gjithmonë ka diçka për të folur. Shikoni përreth jush. Nëse diçka ju duket e çuditshme ose e ndryshme, futuni menjëherë në bisedë. Kjo gjithashtu do t'ju ndihmojë të përmirësoni miqësinë tuaj. Dëgjoni njerëzit, por dëgjoni për të kapur shqiptimin e fjalëve dhe ritmin e gjuhës. Sigurohuni që të përdorni atë që dini. Në shumë gjuhë, fjalët rrjedhin nga njëra-tjetra. Në këtë rast, përpiquni të nxirrni kuptimin e fjalës nga kuptimi i saj në temë. Kur flisni me qytetarët vendas të vendit, përpiquni ta vazhdoni bisedën. Mos u frikësoni kur nuk kuptoni se çfarë thotë personi tjetër. Mundohuni të kuptoni idenë kryesore dhe vazhdoni bisedën. Nëse ende keni probleme për të kuptuar, kërkoni që ai të përsërisë fjalinë. Nëse vazhdoni të flisni, tema do të bëhet më e kuptueshme gjatë bisedës. Kjo është një mënyrë e mirë për të përmirësuar gjuhën tuaj dhe për të mësuar fjalë të reja, por kini kujdes: Siç thonë ata, "mos besoni gjithçka që dëgjoni, besoni gjysmën e asaj që thoni"...

    5- Bëni pyetjen: Nuk ka mënyrë më të mirë për të marrë rreth. Pyetja e pyetjeve do t'ju ndihmojë të vazhdoni të flisni dhe të ndihmoni të filloni të flisni.

    6- Kini kujdes me përdorimin tuaj: Fjala e përdorimit zakonisht ndjek si njerëzit flasin. Ndonjëherë përdorimi mund të shndërrohet edhe në argëtim. Mund të duket e çuditshme që njerëzit të flasin ndryshe sesa të thonë fjalë. Në formën e tij më të thjeshtë, gjuha zakonisht përdoret dhe përdoret natyrshëm.

    7- Mbaj një fletore: Gjithmonë mbaj një fletore dhe një stilolaps në anën tënde. Nëse dëgjoni një fjalë të re ose lexoni, shkruani menjëherë. Pastaj përpiquni t'i përdorni këto fjalë në bisedat tuaja. Mësoni idioma të reja. Një nga aspektet më të këndshme të studimit të gjuhëve të huaja, shumë prej të cilave janë idioma, është të mësosh idioma. Shkruani këto deklarata në fletoren tuaj. Nëse aplikoni atë që mësoni të flisni, do të mbani mend dhe do të flisni më shpejt.

    8- Lexoni diçka: Tre mënyrat më të mira për të mësuar një gjuhë tjetër: lexim, lexim dhe lexim. Ndërsa mësojmë fjalë të reja duke lexuar, ne gjithashtu zbatojmë atë që tashmë e dimë. Do të jetë më e lehtë t'i përdorësh këto fjalë më pas, për të kuptuar atë që dëgjojmë. Lexoni gazeta, revista, shenja, reklama, shirita në autobusë dhe më shumë.

    9- Mos harroni se të gjithë mund të mësojnë një gjuhë të huaj të huaj, të jenë realiste dhe të durueshëm, mos harroni se mësimi i gjuhës kërkon kohë dhe durim.

    10- Mësimi i një gjuhe të re është po ashtu për të mësuar një kulturë të re: të jetë e rehatshme me rregullat kulturore. Kur po mësoni një gjuhë të re, jini të kujdesshëm në lidhje me rregullat dhe zakonet që kultura do t'ju japë. Ju duhet të flisni për të mësuar. Mos hezitoni të bëni pyetje në klasë ose jashtë klasës.

    11- Merrni përgjegjësi: Ju jeni përgjegjës për procesin tuaj të mësimit të gjuhës. Kur mësoni një gjuhë të huaj, sigurisht që mësuesi, kursi dhe libri janë të rëndësishëm, por mos harroni rregullin se "mësuesi më i mirë është vetvetja". Për një proces të mirë mësimor, ju duhet të përcaktoni qëllimet tuaja dhe të bëni punën që do t'ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja.

    12- Organizoni stilin tuaj të të mësuarit: Mësimi i organizuar do t'ju ndihmojë të mbani mend gjërat për të cilat po punoni. Përdorni fjalorin dhe materialet e mira të kursit.

    13- Mundohuni të mësoni nga shokët tuaj të klasës: Vetëm për shkak se nxënësit e tjerë në të njëjtën klasë janë në të njëjtin nivel sa nuk ju thotë që nuk mund të mësoni asgjë rreth tyre.

    14- Mundohuni të mësoni nga gabimet tuaja: Mos kini frikë të bëni gabime, të gjithë mund të gabojnë. Nëse bëni pyetje, gabimet tuaja mund t'i ktheni në avantazh në mësimin e një gjuhe të huaj. A ka ndonjë mënyrë tjetër për të thënë fjalinë që keni përdorur?

    15- Mundohuni të mos mendoni për atë që dini: përshkruani se ku shkoni dhe ku shkoni, për shembull, në një stacion autobusi, tek vetja. Pra, ju do të keni praktikuar gjuhën pa thënë asgjë.

    16- Së fundi, argëtohuni duke mësuar një gjuhë: Bëni fjali të ndryshme me fjalitë dhe idiomat që keni mësuar. Pastaj provoni fjalinë që keni bërë në një bisedë të përditshme, shikoni nëse mund ta përdorni siç duhet. Thuhet se jeta ka të bëjë me përvojën, të mësuarit e një gjuhe të huaj është pikërisht kështu...

    esma 41
    pjesëmarrës

    Miq, lexoni hapat e parë të mësimit të gjuhës gjermane nga ju, anëtarët tuaj të vlefshëm.
    Së pari, si filluat të mësosh gjermanisht?

    Fillova në kopshtin për të mësuar gjermanisht.  :)
    Ehhh almancam nuk është aq i keq.

    Po a jeni?

    Unë pres që komentet tuaja. 
    Faleminderit tani.  ;)

    Lenge është
    pjesëmarrës

    1- Bëni gabime(!): Bëni sa më shumë gabime në gjuhën që po mësoni...  Nëse njerëzit mund ta kuptojnë atë që do të thotë Nuk ka rëndësi nëse e kuptoni gabim, të paktën në fillim….

    Problemi këtu është se për fat të keq njerëzit nuk e kuptojnë se çfarë dua të them, ata janë duke kërkuar ortek. ;D

    14- Mundohuni të mësoni nga gabimet tuaja: Mos kini frikë të bëni gabime, të gjithë mund të gabojnë. Nëse bëni pyetje, gabimet tuaja mund t'i ktheni në avantazh në mësimin e një gjuhe të huaj. A ka ndonjë mënyrë tjetër për të thënë fjalinë që keni përdorur?

    Oooo po bëj kaq shumë gabime se sikur të kisha mëkatuar, do të isha një ferr i caktuar për të ndërtuar cues të rremë.

    16- Së fundi, argëtohuni duke mësuar një gjuhë: Bëni fjali të ndryshme me fjalitë dhe idiomat që keni mësuar. Pastaj provoni fjalinë që keni bërë në një bisedë të përditshme, shikoni nëse mund ta përdorni siç duhet. Thuhet se jeta ka të bëjë me përvojën, të mësuarit e një gjuhe të huaj është pikërisht kështu...

    Valla po përpiqet të argëtohet, por problemet që kam përjetuar në zogun e parë të 2 po bëhen gjithnjë e më shumë frustruese nga argëtimi.

    Kam filluar të ndjekur kurse në Qendrën Gjermane Kulturore, por pas një periudhe të gjatë verdim.şi tani është vendosur trajnimit, libra dhe kjo faqe pa marrë përfituar për të bërë mësimin çalışıyorum.fırsat zakon veshi kanale rastësishëm gjermane seyrediyorum.fakat ata flasin shumë shpejt unë nuk e kuptoj një gjë shpesh. :)

    esma 41
    pjesëmarrës

    1- Bëni gabime(!): Bëni sa më shumë gabime në gjuhën që po mësoni...  Nëse njerëzit mund ta kuptojnë atë që do të thotë Nuk ka rëndësi nëse e kuptoni gabim, të paktën në fillim….

    Problemi këtu është se për fat të keq njerëzit nuk e kuptojnë se çfarë dua të them, ata janë duke kërkuar ortek. ;D

    14- Mundohuni të mësoni nga gabimet tuaja: Mos kini frikë të bëni gabime, të gjithë mund të gabojnë. Nëse bëni pyetje, gabimet tuaja mund t'i ktheni në avantazh në mësimin e një gjuhe të huaj. A ka ndonjë mënyrë tjetër për të thënë fjalinë që keni përdorur?

    Oooo po bëj kaq shumë gabime se sikur të kisha mëkatuar, do të isha një ferr i caktuar për të ndërtuar cues të rremë.

    16- Së fundi, argëtohuni duke mësuar një gjuhë: Bëni fjali të ndryshme me fjalitë dhe idiomat që keni mësuar. Pastaj provoni fjalinë që keni bërë në një bisedë të përditshme, shikoni nëse mund ta përdorni siç duhet. Thuhet se jeta ka të bëjë me përvojën, të mësuarit e një gjuhe të huaj është pikërisht kështu...

    Valla po përpiqet të argëtohet, por problemet që kam përjetuar në zogun e parë të 2 po bëhen gjithnjë e më shumë frustruese nga argëtimi.

    Kam filluar të ndjekur kurse në Qendrën Gjermane Kulturore, por pas një periudhe të gjatë verdim.şi tani është vendosur trajnimit, libra dhe kjo faqe pa marrë përfituar për të bërë mësimin çalışıyorum.fırsat zakon veshi kanale rastësishëm gjermane seyrediyorum.fakat ata flasin shumë shpejt unë nuk e kuptoj një gjë shpesh. :)

    Zgjatni ndërsa keni këtë këmbëngulje  :) Unë jam i bindur që ju mund të flisni gjermanisht si gjuha juaj amtare.  :)

    Mädchen
    pjesëmarrës

    Ai çuan në shtëpi çdo ditë në rrjedhën e ushtrimeve kemi trajtuar çështje si mësues në të tillë ilerledi..tekr e ede..ayrı duke lexuar profesorët tanë mendojnë se është arsyeja që ata janë vazhdimisht në përkthimet e mia yaptırıyordu..ilerleme

    Mädchen
    pjesëmarrës

    ose problemi im është pak i theksuar, si dhe pak i theksuar është pak i hollë kjo nuk është mjaft e përshtatshme për ya: S

    Lenge është
    pjesëmarrës

    Zgjatni ndërsa keni këtë këmbëngulje  :) Unë jam i bindur që ju mund të flisni gjermanisht si gjuha juaj amtare.  :)[/ B]

    Shpresojmë.Shkrimtar francez Balzackeni pasur një thënie të famshme"Për të qenë mjeshtër i dijes, është e nevojshme të jesh shërbëtor i punës." Ai tha se.
    Dhe gjithashtu Napoleoni 'un "E pamundur është një fjalë që gjendet vetëm në fjalorët e budallenjve." Ai tha se. Haahhh, kjo është ajo që po them. :) Edhe pse shumë frëngjisht  ;D

    esma 41
    pjesëmarrës

    Zgjatni ndërsa keni këtë këmbëngulje  :) Unë jam i bindur që ju mund të flisni gjermanisht si gjuha juaj amtare.  :)[/ B]

    Autori İnşAllah.French Balzackeni pasur një thënie të famshme"Për të qenë mjeshtër i dijes, është e nevojshme të jesh shërbëtor i punës." Ai tha se.
    Dhe gjithashtu Napoleoni 'un "E pamundur është një fjalë që gjendet vetëm në fjalorët e budallenjve." Ai tha se. Haahhh, kjo është ajo që po them. :) Edhe pse shumë frëngjisht  ;D

    Për shembull, Konfuzius thotë: Unë nuk e di me siguri se nuk di asgjë ". ;D

    Çfarë tha Arksilao:  ;D “A e kam unë informacionin? Nuk e di."

    Çfarë tha Sokrati?  :)  "Unë nuk di asgjë tjetër përveç se nuk di asgjë."

    Çfarë tha Mark Twain:  ;D  “Arsimi është gjithçka. pjeshkat dikur ishin një bajame e hidhur;
    Lulelakra nuk është asgjë më shumë sesa një lakër e shkolluar në kolegj ”. ;D

    Benjamin Disraeli: "Si rregull i përgjithshëm, personi më i suksesshëm në jetë është ai me njohuritë më të mira".

    “Një gjë është e sigurt. Të dyshosh në të vërtetën e diçkaje.

    të dyshosh është të mendosh.

    Të mendosh është të ekzistosh.

    Epo, atëherë dyshoj që kam ekzistuar.

    Unë mendoj se jam.

    Njohja e parë është kjo njohuri e shëndoshë.

    Tani mund të nxjerr të gjitha informacionet e tjera nga këto informacione ".

    Rene Dekarti


    "Unë nuk e di me siguri se nuk di asgjë".
    ;D (sa e hapur me gojë)

    Arksilaos

    Citimet e mia nuk janë franceze por më tepër ndërkombëtare.  ;D pra ndërkombëtar  :)

    esma 41
    pjesëmarrës

    Përditësimi

    SEDAT08
    pjesëmarrës

    Unë jam duke kërkuar çdo gjë që kam parë erdhi në Gjermani pa ndonjëherë hezitoni, turpi mbi ju turp për ju që të mos mësojnë të mos e di "Kauzën. Mësoni se si Unë vetë dita 2 sektori objektiv I shkruaj fjalë në letër të thjeshtë, dhe mos harroni të përfitojnë shumë kurrë nuk e pa fjalë kam mësuar shumë. Po lexoj një gazetë, shikoj televizor, dua ta lexoj atë për pak kohë.

    theprivat të
    pjesëmarrës

    Autori İnşAllah.French Balzackeni pasur një thënie të famshme"Për të qenë mjeshtër i dijes, është e nevojshme të jesh shërbëtor i punës." Ai tha se.
    Dhe gjithashtu Napoleoni 'un "E pamundur është një fjalë që gjendet vetëm në fjalorët e budallenjve." Ai tha se. Haahhh, kjo është ajo që po them. :) Edhe pse shumë frëngjisht  ;D

    Ju jeni pak francez në lëvizje :)

    serakanu
    pjesëmarrës

    mrb friends,
    Kam ardhur në Gjermani 17 ditë më parë dhe kursi im nuk ka filluar akoma, por njerëzit rreth meje po pyesin se si kam mësuar kaq shumë, dhe madje pyes veten nëse ata thonë kështu :)
    Nisur nga pershtypjet e mia, keshilla ime e pare eshte "mos te kesh turp" per asgje qe ben, sepse perceptimi i ambjentit nuk eshte i njejti ketu si ne TR. E premte, e shtune, shko patjeter ne lokale! Shkoni dhe takoni njerëz, këtu njerëzit komunikojnë jo në bazë të njohjes, por në bazë të të qënit në të njëjtin vend. Shkoni në kinema ose stacionin e trenit dhe vëzhgoni, gjithsesi keni shumë kohë në periudhat e para. :) Për më tepër, nëse dini pak anglisht, do të jeni mirë, por këmbëngulni të flisni gjermanisht. dhe së dyti, "të gjesh një dashnor që është vendas në atë vend" :) Jam me fat, mbase kam pasur një të dashur në fundjavën time të parë, kështu që çdo vajzë gjermane që është e kënaqur me gjendjen e saj mund të mos jetë bole për të, edhe pse është shumë e mundimshme, këshilla ime për ju, unë jam një burrë turk, mos hyni në udhëtimet e tyre, nuk keni një qëndrim shumë posesiv, nuk mund të them se ata janë shumë të kënaqur me këtë. më shumë icia përpiquni të relaksoheni :D Dhe një stilolaps është një domosdoshmëri kudo. Unë uroj gjithë komoditetin e kujtdo që përpiqet të përshtatet me një gjuhë dhe kulturë të re si unë. Nëse dikush dëshiron të bëjë një mik gjerman me e-mail, uroj të kisha uri, mos thuaj që gjykimi u ndërpre në një kohë kaq të shkurtër, le të kemi përvojë të përulur deri më tani.

    theprivat të
    pjesëmarrës

    @Serakanu

    Po mendoja se vajzat gjermane paragjykohen ndaj turqve sepse ato janë shumë turke.

    A keni ndjerë diçka të tillë?

    Anonim
    vizitor

    Përshëndetje,
    Unë rekomandoj fjalorin gjithëpërfshirës të internetit që sapo zbulova ndërsa mësoja gjermanisht.

    qëndro i fryrë

    mavili_mavis
    pjesëmarrës

    Siç tha e dashura Esma, sigurisht që do të ketë gabime, e rëndësishme është të gjesh të vërtetën, të hulumtosh, po ashtu është e rëndësishme që njeriu të ketë vendosmërinë për të mësuar, sigurisht që kam pasur interes të mësoj gjermanisht që nga ajo kohë. kam qene femije ne fakt ky eshte fati une zakonisht mesoj fjale per fjale cfare me vjen ne mendje gjuhen gjermane memorizoj por me fjalet e teperta kam disa probleme si mund ta zgjidh a mund te me ndihmoni mua?

    ditar
    pjesëmarrës

    Problemi im i vetëm është që unë jam i ngazëllyer dhe jam pak në siklet kur flas me dikë në gjermanisht: i ngushtë: nuk kam shumë vështirësi por kur flas nuk di si të vij ??? një fotografi më hidhet në tru  :(

Duke shfaqur 15 përgjigje - 1 deri në 15 (28 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.