për të përzënë një makinë nga Gjermania në Turqi?

> Forumet > Cafe almancax > për të përzënë një makinë nga Gjermania në Turqi?

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    tugce_doerj është
    pjesëmarrës

    Përshëndetje,

    Dua të marr një makinë në Turqi dhe ta lë atje që vëllai im ta ngasë. Çfarë rruge duhet të ndjek? A është e mundur një gjë e tillë?Nuk kam njohuri. Do të isha i lumtur nëse miqtë e ditur do të më ndihmonin. :)

    me bojëra uji
    pjesëmarrës

    Përshëndetje,

    Dua të marr një makinë në Turqi dhe ta lë atje që vëllai im ta ngasë. Çfarë rruge duhet të ndjek? A është e mundur një gjë e tillë?Nuk kam njohuri. Do të isha i lumtur nëse miqtë e ditur do të më ndihmonin. :)

    Epo, kur e shohin ngushëllimin e pyetjes, dëshiroj që ne të mund të ishim të denjë për pallatet e zemrës sikurse ju thoni ..
    Marrja e një makine në Turqi dhe lënia atje është diçka që mund t'ju kushtojë shumë para. Hiqni dorë nga kjo ide.

    Le të themi që do të marrësh një makinë model 2015 (sepse 3 nuk duhet të jetë më i vjetër se mosha), makina 3 vitin para çmimit prej 30 mijë euro.
    kostoja e kësaj makine në 2018; 30.000 x 68% ?? => 20400 Euro.
    Anijeve dhe modelit të sigurimit? 500 Euro.
    Tatimi që do të zbatohet; 20900 Euro.
    Gjithsej të gjitha taksat; 20900 x 88,80% ?? => rreth 19.000 Euro. (88,80% vëllimi i motorit midis 1600 dhe 2000CC)

    Nëse e keni dhënë këtë makinë 15 mijë euro dhe e keni blerë atë, do t'ju kushtojë total 34.000 Euro.
    A ia vlen?

    Natyrisht nuk ia vlen. zemrat vazgec dhe egilek mbrapa për t'u tërhequr nga prania.

    tugce_doerj është
    pjesëmarrës

    :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: Epo kam degjuar qe nje makine eshte marre vetem nje here, prandaj pyeta. Perndryshe edhe une e di qe do te kushtoje normalisht. :D Unë mund ta blej makinën atje për të njëjtat para, me atë logjikë :)

    me bojëra uji
    pjesëmarrës

    :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: Epo kam degjuar qe nje makine eshte marre vetem nje here, prandaj pyeta. Perndryshe edhe une e di qe do te kushtoje normalisht. :D Unë mund ta blej makinën atje për të njëjtat para, me atë logjikë :)

    Epo, unë nuk jam i befasuar që po udhëheq një jetë të lumtur me këtë logjikë. Andie Kiska.

Duke shfaqur 3 përgjigje - 1 deri në 3 (3 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.