Deklarimi i Artikellit për institucionin dativ accusativ event

> Forumet > Pyetje dhe përgjigje rreth mësimeve gjermane > Deklarimi i Artikellit për institucionin dativ accusativ event

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    ethshëm
    pjesëmarrës

    Miq, nuk mund ta perceptoj ngjarjen e formimit të fjalive me artikuj. Sepse sipas strukturës së fjalisë, fjalët si dem den zum ins kthehen në fjalë. Unë mendoj në rastet e wohin. Si do ta kuptoj këtë?

    tugce_doerj është
    pjesëmarrës

    Actuallyshtë shumë e lehtë në të vërtetë, ju vetëm duhet të dini pyetjen për të bërë dhe përgjigjen për të dhënë. Domethënë,

    Kush merr gjithmonë dativ
    Wohin merr akkusativ.

    artikujt janë ose akkusativ ose dativ, në varësi të përgjigjes.
    Wo bist du? Ich bin in der Schule
    Wohin gehst du? Ich gehe në die Schule.

    Po kështu, Fjalitë shndërrohen në akkusativ ose dhanore në varësi të situatës. disa thjesht do të shpërndaheshin, disa thjesht akkusaiv. Nëse ka një lëvizje në fjali, si nëse po shkon diku, nëse po merr diçka diku, atëherë do të jetë akkusaitv. Nëse nuk ka ndryshim të situatës ose nuk ka lëvizje, atëherë ajo do të diktohet. Kur e dini këtë dallim, bëhet më e lehtë.

    Ich bin në der Schule Aber në Einer Stunde Fahre ich Nach Hause.

    Ich lege mein Buch auf den Tisch, Jetzt liegt mein Buch auf dem Tisch. Kur themi e vendos librin në tryezë, themi për shkak të lëvizjes, por pastaj themi auf sepse libri është në tryezë dhe lëvizja ka mbaruar.

    Ich gehe ins Krankenhaus denn meine mama liegt im Krakenhaus. Në të njëjtin vend këtu, sepse kishte lëvizje ndërsa shkoja në spital, thashë në das, kjo është ins, sepse nëna ime ishte në spital dhe akti kishte mbaruar, unë thashë që e bëra.

    zu dem == zoom
    në das == ins
    auf dem == aufm
    Ka shkurtesa si auf das == aufs, por kryesisht është për zoom dhe ins. Aufmi dhe aufët përdoren shumë rrallë.

    Ju gjithashtu duhet të mësoni artikuj si nominativ, akuzues, dinamik dhe gjenetik. Po kështu, ju do të mësoni emrat në artikujt e tyre dhe në formën e tyre të zënë. Ashtu si ka forma emrash në turqisht, ka edhe në gjermanisht.

Duke shfaqur 1 përgjigje (1 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.