Mësimi 6: Hyrje në kohë të gjerë

> Forumet > Times dhe konventa gjermane > Mësimi 6: Hyrje në kohë të gjerë

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    Adalya
    vizitor

    Përshëndetje,

    Në këtë mësim, ne do të shqyrtojmë kohën e tashme në gjermanisht.
    Përdorimi i kohës së tashme në gjermanisht është i njëjtë me atë të tashmen.
    Kjo do të thotë, gjithashtu, fjali të krijuara aktualisht
    kjo mund të thotë.
    prapashtesa të shtuara në individë, bashkime foljesh, etj. është e njëjtë si tani
    dhe ne nuk do të përsërisim këtu.
    Ai që mëson kohën e tashme ka mësuar edhe kohën e tashme.
    Koha e gjerësisë është përgjithësisht e vazhdueshme, çdo moment, shpesh në intervale të caktuara
    detyrat e përsëritura përdoren për të treguar lëvizjet.

    shembuj:

    ich gehe ins Kino

    koha aktuale: Unë po shkoj në kinema

    Kohë e gjerë: Shkoj në kinema

    ich lerne Deutsch

    Ora e tanishme: po mësoj gjermanisht

    kohë e gjerë: të mësuarit gjerman

    Më sipër janë shprehjet e foljes.
    Ne do të vazhdojmë me klauzolat e mëposhtme të fjalëve.

    Mos e kaloni jetën tuaj të shkurtër dhe të vdekshme për gjëra të vdekshme, në mënyrë që të mos jetë e vdekshme. Kalojeni atë në gjërat që kanë mbetur, ajo do të mbetet (Bediuzzaman) 
    didoschxnumx
    pjesëmarrës

    koha e tashme shumë e njëjtë si e tashme ii

    E shenjta
    pjesëmarrës

    Unë mund t'ju them djema se ky informacion është i gabuar. Unë jetoj në Austri dhe e di mirë gjermanishten nëse doni të bëni një fjali në gjermanisht në kohën e zakonshme ka disa fjalë të zgjatura që duhet të përdorni për këtë:
    immer = i vazhdueshëm
    jede = çdo (jeden tag = çdo ditë)
    Sa për shembujt e mikut të tij, shembujt që ai dha në kohën e tanishme janë të sakta, por nëse duam t'i përkthejmë ato në një kohë të gjerë:
    ich gehe immer ins (zum) Kino = Unë shkoj në kinema gjithë kohën.
    ich gehe jeden Mittwoch ins Kino = Shkoj në kinema çdo të mërkurë.
    Nëse themi ich gehe ins kino, është koha e tashme dhe do të thotë "po shkoj në kinema" dhe folja është ende duke u bërë, personi që thotë këtë është rrugës për të shkuar në kinema..

    i zgjuar
    pjesëmarrës

    Përshëndetje e Shenjtë,

    Danke për informacionin që keni dhënë…

    Schwartz
    pjesëmarrës

    Unë mund t'ju them djema se ky informacion është i gabuar

    pershendetje e shenjte

    koha aktuale: Unë po shkoj në kinema

    Kohë e gjerë: Shkoj në kinema

    frymëmarrja që keni shkuar në kinema hyn në kohën e tanishme
    Ai thotë se mund të shkojë në çdo kohë kur dëshiron të shkojë në provim.

    ich gehe immer ins (zum) Kino = Unë shkoj gjithmonë në kinema
    Në këtë fjali ai shprehet se mund të shkojë në kinema në çdo kohë që dëshiron.
    Me fjalë të tjera, si përkufizimi i mikut tonë ashtu edhe i mikut tuaj përshtaten me përkufizimin e gjërë të kohës, kështu që ne mund t'i përdorim të dyja.
    Për të, vëllai im i dashur, të lutem mos bëj shpjegime të tilla pa e kuptuar mirë.

    E shenjta
    pjesëmarrës

    miq jetoj në austri dhe gjermanishtja ime është shumë e mirë. Unë mendoj se nuk ka gjasa që unë nuk do të njoh një gjuhë që flas çdo ditë, kështu që nëse doni ta përdorni gjerësisht duhet të bëni atë që them por:
    Nëse dikush ju pyet ishte machst du beruflich? = cfare po beni profesionalisht?
    Kur thoni ich gehe zum schule në përgjigje, do të thotë që po shkoj në shkollë, kjo është një fjali kohore tani, por mund ta përdorni edhe në gjermanisht, meqenëse gjermanishtja nuk jep shumë kohë, është mjaft e natyrshme që ju duhet të përdorni një fjali sipas rrjedhës së fjalisë natyrore ose fjalës. një lëvizje që zakonisht bëhet, bëhuni e lehtë për të gjithë ju ..

    serdarasl
    pjesëmarrës

    Pajtohem me atë që tha shoku ynë i shenjtë, dashuri!

    cixx
    pjesëmarrës

    Po, sepse po mësoj të tashmen, menjëherë mund ta kuptoj kohën e tashme.

    univers simbol
    pjesëmarrës

    Faleminderit…

    geweseboy
    pjesëmarrës

    Për shkak të faktit se e tashmja dhe e tashmja janë të njëjta, ne kemi hequr nga mërzia e kohës së mësimit! Super walla!

    wersad është
    pjesëmarrës

    Mirë.. :)
    A ka ndokush ndonjë njohuri se sa herë ka në gjermanisht?

    I derinsuire
    pjesëmarrës

    A mund të ndihmoni me fjali të ardhshme të kohës si falënderime për wirds

    a_ysche të
    vizitor

    hello derinsuirem Në ​​të ardhmen, ndihmësi werden është marrë në bazë të përemrave aktuale dhe veprimi tjetër i raportimit të foljeve përdoret si i fundit.
    për shembull “do të vij nesër” – “ich werde morgen kommen” ose “do të takoj shokun tim nesër” – “ich werde morgen mich mit meiner freundin treffen”
    Goditja e Werden është:
    ich werde
    du Wirdst
    er / sie / es wird
    wir werden
    ihr werdet
    Sie werden

    paç fat…

    I derinsuire
    pjesëmarrës

    Ju faleminderit shumë miqtë e mi dhe gjithashtu ju uroj një vit të lumtur të ri për të gjithë

    I derinsuire
    pjesëmarrës

    e ardhmja e ardhshme është koha e kaluar

    mikado
    pjesëmarrës

    e ardhmja e ardhshme është koha e kaluar

    Geworden = Mund ta themi kohën e kaluar tani.

    zB Es ist kalt geworden. (U bë ftohtë)

    Ndërsa këtu thuhet se ajri në të vërtetë ishte i ngrohtë më parë, por tani po bëhet i ftohtë, koha e kaluar ka kuptim.

Duke shfaqur 15 përgjigje - 1 deri në 15 (20 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.