Mësimi 1: Informacion Paraprak

> Forumet > Times dhe konventa gjermane > Mësimi 1: Informacion Paraprak

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    almancax
    vizitor
    Mësoni të mësoni

    Dikkat: Duhet të njiheni me temat e gramatikës turke, në mënyrë që ta kuptoni plotësisht këtë dhe tema që do të shpjegohen pas kësaj.
    Nëse ka informata rreth fjalive dhe artikujve në gramatikën turke, do të largoheni për një kohë të shkurtër.

    INSTALIMI I SESIONIT TË SËMUNDJES

    Ne konsiderojmë fjali të përbërë nga një subjekt dhe një predikim si fjali të thjeshta.
    p.sh.

    Po shkoj.
    Ju jeni duke qeshur.
    Ata do të lexojnë.

    Cümleleri është një strukturë shumë e thjeshtë e fjalisë. Nëse i kushtoni vëmendje, përputhshmëria e lëndës-predikat vërehet në tri fjali të mësipërme.

    Konformiteti i lëndës është thelbësor në cues korrekte dhe kuptimplotë.
    Nëse një klauzolë është e papajtueshme me subjektin, atëherë fjalia është e shtrembëruar dhe e pakuptimtë. Le të shqyrtojmë shembujt,

    Unë do të shkoj.
    Ju po e lexoni.
    Ke ardhur.

    Veprat në të kaluarën, sipas konceptit të foljeve nuk u tërhoqën dhe papajtueshmëria e lëndës-predikat u shfaq.

    Për shembull, sipas shtrembëruar "Do të largohem" eseja e fjalisë, "Unë do të shkoj në" duhet të rregullohet sipas ngarkesës, "Ata do të largohen".
    E pra, që predikati me temë në një fjali duhet të jetë gjithmonë në përputhje, atëherë ne jemi vetëm disa shembuj Le të shkruajmë fjalinë edinebiliriz.ist ju një ide në lidhje me subjektin e dënimit iu referuar kallëzues.

    Unë jam duke ardhur.
    Ju keni shkruar.
    Ata shkruan.
    Ju jeni ardhshëm.

    Merrni disa fjali më sipër.
    Personi (subjekti) i cili bën punën në deklaratën "Unë vij" kuptohet lehtë si personi i parë, "unë".
    "ju ka shkruajturSiç mund të kuptohet, tema e fjalisë është "ju& Kuot;
    "gjërat SummerTema e fjalisë është "onlar”Shtë.
    "Ju jeni e ardhmjaTema e fjalisë është "sen& Kuot;
    Sigurisht, ne shikojmë në predikimin e cümlenen, ne e dimë thelbin e atij cümlenin.
    E pra, a janë foljet vetëm duke na dhënë informacion në lidhje me temën e klanit?
    Natyrisht jo.
    Në të njëjtën kohë, faktet na japin informacion në lidhje me temën e cümlen, rreth kur puna është bërë, në lidhje me kuadrin dhe mënyrën e cümlen.
    Foljet përbëjnë kallëzuesin e fjalisë dhe foljet janë paskajore Ajo quhet shtet.
    Prapashtesa e paskajshme e foljeve në turqisht -mek ose -mak Ajo është.
    Në gjermanisht, kjo prapashtesë e paskajshme -en dhe ndonjehere -n  Ajo është.
    tani krahasoni faktet në të dy anët për të kuptuar më mirë situatën.

    spielen Përkthimi turk i foljes mashkullor Çdo dy folje janë të pafundme.

    spiel -  en
    Luaj - mak

    Siç shihet, sipas foljeve të mësipërme, prapashtesa infinitive është en në gjermanisht dhe mak në turqisht.

    Nëse futet fjala e një fjale, pjesa tjetër e foljes konsiderohet si folje.
    Kur folja i shtohet personit, merret veprimi infinitor i foljes dhe personi, koha, etj. I shtohen rrënjës së foljes së mbetur.

    Okumak Ne heqim prapashtesën e paskajshme të foljes dhe kemi "okuMbetet fjala ". Tani le t'i shtojmë kësaj fjale një person dhe një prapashtesë të kohës. Për shembull, le të shtojmë një prapashtesë të vetës së parë njëjës dhe një prapashtesë të kohës së tashme.

    lexo - yor - um

    tani le të shpjegojmë shtesat që i kemi bërë këtij folulli.
    lexoni: rrënjët e foljes
    yor: koha aktuale eki
    um: 1. personi individual (I)

    Le të bëjmë disa të shtëna më shumë tani:

    OKU - YOR - SUN
    LEXONI - DU - N
    LEXONI - YOR - UZ
    LEXONI - DU - K

    Le t'i kushtojmë vëmendje një pike këtu. Le të studiojmë klasën dhe të ndërmarrim veprimet që lexojmë.
    Të dyja janë 1. përkundër faktit se ishte një person i shumtë, pse i morën ata persona të ndryshëm?
    Kjo ka të bëjë me strukturën gramatikore dhe është për shkak të kohërave të ndryshme të përdorura.Në gjermanisht, foljet gjithashtu kanë parashtesa të ndryshme sipas kohërave dhe personave të ndryshëm.
    Ashtu si në gjuhën tonë, prapashtesa infinitive e foljes hiqet dhe prapashtesat shtohen në rrënjën e foljes.

    Tani le të bëjmë një shtënë de facto në gjermanisht:

    Lerneren : Mësonimek
    Ne po hedhim peshore të foljes dhe prapa lerne fjala mbetet.
    Tani kjo lern është një person dhe kohë për të ardhur në përfundim. 1. Unë sjell persona të veçantë dhe paraqes suffixes kohë.

    Lerner - e : Mësoni - Um - um
    Siç mund ta shihni, -e Ngjarja është aktuale dhe 1. duke dhënë kuptime individuale.

    Lerner - t : Mësoni - ti je -

    Mësoni - te : Mëso - di - m

    Ne kemi dhënë disa folje në mësipërme. Ne do të mësojmë plotësisht sufikse të shtuara në folje sipas kohës.

    Tani le të tërheqim vëmendjen tuaj në një pikë.
    Siç mund ta shihni, ne kemi hequr prapashtesat infinitive të foljeve dhe kemi bashkuar foljen duke shtuar prapashtesa në rrënjën e foljes së mbetur. Sidoqoftë, edhe pse shumica e foljeve janë të bashkuara në këtë mënyrë, ekzistojnë 200 folje të parregullta që nuk ndjekin këtë rregull.
    Nëse akti i një folje nuk ndryshon si folja është tërhequr, atëherë ky folje foljeve të rregullta janë Ajo quhet.
    Megjithatë, nëse rrënja e foljes ndryshon gjatë tërheqjes, foljeve të parregullta Ajo quhet.
    Foljet e rregullta nganjëherë foljet e dobëta, foljet e parregullta ndonjëherë quhen folje të forta.
    Pra, si mund ta dimë nëse rrënjët e foljes do të ndryshojnë?
    Ju duhet të mësuar përmendësh të gjitha foljet e parregullta në mënyrë që t'i përgjigjeni kësaj pyetjeje.
    Në këtë fazë mund të filloni vetëm duke mësuar përmendësh më të përdorurat në jetën e përditshme.
    Por unë do të doja të theksoja se, nuk ka asnjë mënyrë tjetër për të mësuar përmendësh këto akte dhe shoots!

    ÇFARË ËSHTË HELP?

    Në gjermanisht ekziston koncepti i foljeve ndihmëse.Foljet ndihmëse kanë funksione të ndryshme në fjali.Në thelb janë 3 folje ndihmëse në gjermanisht.Këto janë foljet ndihmëse sein – haben – werden.Këto folje ndihmëse nuk kanë ekuivalente turke dhe folje ndihmëse. nuk mund të përdoren vetëm në fjali.Absolutisht.Duhet të përdoren me një folje normale në fjali që të mund të ndryshojnë kohën ose kuptimin e foljes kryesore.
    Foljet ndihmëse të mësipërme mund të përdoren gjithashtu si folje normale në të njëjtën kohë.
    Nëse ato përdoren si një folje normale, atëherë ata kanë kuptim dhe mund të përdoren vetëm. Ne do ta shohim më shumë hollësisht foljen ndihmëse, ndërsa zhvillimi i mësimeve tona.

    Këtu kemi dhënë disa informacione gramatikore në emër të disa pikave të rëndësishme.
    Në mësimet e mëposhtme do të vazhdojmë të shpjegojmë strukturimet gramatikore të fjalive nga strukturat më të thjeshta të fjalive në fjali më komplekse në çdo kohë.
    Ju urojmë të gjithë suksesin ...

    O njeri, a është e mundur fare: Le të të lërë pa mbikëqyrje personi që të dha këtë armë dhe të dha një mëshirë të tillë dhe një fat të tillë në atë simi, mos u jep rëndësi, mos u kushto vëmendje veprimeve të tua, e gjithë universi që është i natyrshëm për ty është absurde. a duhet ta bëjë ai gjenealogjinë e fanatikut një pemë të kalbur, të llastuar, të parëndësishme? Le ta mohojë mëshirën e tij, e cila është e dukshme si dielli, dhe mençurinë e tij, e cila është e dukshme si dielli, i cili nuk pranon dyshime në asnjë mënyrë dhe nuk ka mungesë të efikasitetit? Hâşâ! .. (Lem'alar)
    I azizata
    pjesëmarrës

    Unë doja të falënderoja mikun që dërgoi informacionin e tij të arsimit gjerman. Unë jam duke u bashkuar në forumin tuaj, shpresoj që të mund të ndihmoni me informacion në lidhje me mësimin gjerman dhe librin CD si një mjet.
    Unë mendoj se mënyra se si po shkruaj nga Turqia zakonisht atje ku them përsëri që janë mbledhur nga më mirë se Gjermania

    MuhaяяeM
    pjesëmarrës

    Mirëpritur.
    Botimet tona CD dhe Libër do t'ju paraqiten gjithashtu në vitet e ardhshme.

    gtokat
    pjesëmarrës

    Përshëndetje;
    Unë jam duke kërkuar për të ardhurve.
    Kompania bioteknike që jep këtu është duke përdorur çizme dhe çamçakëz, unë mund ta kuptoj ndryshimin pak, por unë duhet të mësoj gjermanisht.
    A nuk do të ishte më e dobishme dhe më e paharrueshme për ne që të kemi burime si libra apo CD si thanë shokët tanë?
    Thanks ..

    toraman
    pjesëmarrës

    Uau, ti e ke shpjeguar shumë mirë shëndetin tënd. faleminderit. :)

    erhanornekxnumx
    pjesëmarrës

    Unë jam një anëtar i ri dhe unë kam qenë një vend shumë i bukur

    Dreamboy
    pjesëmarrës

    Hmm kam kuptuar unë jam mak mak maket më turkish ;)

    xxdiablo
    pjesëmarrës

    Tskler ishte një vend shumë i dobishëm.

    SERTURK
    pjesëmarrës

    Përshëndetje, unë jam Serkan nga Stambolli dhe mësova për faqen tuaj falë një miku im që jeton në Mynih të Gjermanisë. Kam në plan të jetoj në Berlin në vitet e ardhshme, kështu që doja të filloja të mësoja gjermanisht tani. shumë i lumtur nëse mund të më ndihmoni me këtë. Çfarë mund të bëj dhe ku mund të filloj? Nuk e di fare... Pres ndihmen dhe sugjerimet tuaja, dashuri dhe respekt.

    Smyrna
    pjesëmarrës

        Mirë se erdhe miku im... Shiko, ti tashmë ke nisur nga vendi i duhur. :) Po, përpiquni t'i ndiqni me radhë numrat e mësimeve, duke filluar nga mësimi 1, mësoni përmendësh ngadalë modele të thjeshta të të folurit të përditshëm. Lëre veten në faqe, do të kuptoni se keni filluar të mësoni….

    I iborot
    pjesëmarrës

    faleminderit shpresoj se do të funksionojë

    muratxnumx
    pjesëmarrës

    faleminderit për informacionin tuaj

    Symbolla
    pjesëmarrës

    E FILLA EDUKIMIN GJUHËN GJERMANE NGA ERITA RRETH TRE MUAJ DHE ISHTE SHUM MIRE KUR KOMBINA NJOHURITE ME DERI TANI DHE GRAMATIKEN QE SHPJEGOHET NE TURQ.. FALEMINDERIT…

    lëvore
    pjesëmarrës

    Po mësoj të gjitha llojet e punës së vështirë për ju për të mësuar :)

    kermelik
    pjesëmarrës

    NEW've qenë u shumë hayirli në faqen tuaj është një yapiyosunuz.insallah shumë e mirë do të jetë më mirë me ju, unë do të doja të falënderoj almancamiz

    hakanxnumx
    pjesëmarrës

    KENI KRIJUAR NJE SUPER FAQ, ÇFARË MUND TË THËM, FALEMINDERIT E MREKULLUESHME

Duke shfaqur 15 përgjigje - 1 deri në 15 (42 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.