ju lutem më pyesni një pyetje

> Forumet > Pyetje dhe përgjigje rreth mësimeve gjermane > ju lutem më pyesni një pyetje

MIRË SE VINI NË FORUMET ALMANCAX. TË GJITHA INFORMACIONET QË KËRKONI PËR GJERMANINË DHE GJUHËN GJERMANE MUND TË GJENI NË FORUMET TONA.
    Rejan për
    pjesëmarrës

    Pse jeni mërzitur? është një pyetje për shembull  :)

    YAMANEF të
    pjesëmarrës

    Çfarë do të ndodhë në fund të Traktatit të Paqes në Lozanë 2023? Dhe thuhet se ka marrëveshje të fshehtë në marrëveshje. Cilat janë këto klauzola?  :)

    mbilalxnumxt është
    pjesëmarrës

    Dua të them pyetje në lidhje me gjermanishten

    hidra258
    pjesëmarrës

    Lënda: Rutina ditore
    -Niveli i klasës së 10-të
    -Do të ketë të paktën 15 fjali në paragraf

    Nëse e bëni, unë do ta gjej rrugën time, vëlla :D

    Emri im po shkon në shkollë në këtë orë këtë mëngjes, duke u kthyer në këtë orë, duke ngrënë, duke studiuar, duke dalë për të luajtur futboll :D

    Rejan për
    pjesëmarrës

    mirë mache ich.

    Emri im është ….. shkruani emrin tuaj….. Ich bin….. shkruani moshën tuaj…. jahre alt.
    Ich stehe immer um 7 Uhr auf.
    Ich gehe um 7.30 Uhr në die Schule. Die Schule ist von 8 Uhr bis 15 Uhr.
    Ich komme um 15.30 nach Hause dann esse ich zu Mittag. Nach dem Essen mache ich Hausaufgaben. Danach gehe ich nach draußen und ich spiele Fußball.

    Rejan për
    pjesëmarrës

    Ju shkoni përpara ose shkruani fjalitë tuaja, nuk ka rëndësi nëse është e gabuar apo e drejtë. Unë do të kontrolloj dhe do të rregulloj vendet e gabuara për ju. Sidoqoftë këto janë fjalitë më të thjeshta gjermane. Nëse i shkruani fjalët që nuk i kuptoni në turqisht në një fletore dhe i përsërisni gjatë gjithë ditës, ato do të mbeten në mendjen tuaj. Unë iu përgjigja pak vonë, por unë mund të të ndihmoj për çështje që ngec.

    Për shembull, kuptimet e disa fjalëve në fjali janë:

    Ich stehe immer um 7 Uhr auf. AUFSTEHEN: NGROHET LART.
    Nach dem Essen mache ich Hausaufgaben. NACH DEM ESSEN: PAS VAKTS
    dann esse ich zu Mittag. MİTTAGESSEN: DREK .. DANN: E VON
    DANACH: M L von.
    DRAUSSEN: JASHT   

    beetttxnumx
    pjesëmarrës

    Kur themi zwei stuhle, a vijmë me një parashtesë si ein apo die?A duhet të shkruajmë zwei stuhle direkt?

    Rejan për
    pjesëmarrës

    Kur themi zwei stuhle, a vijmë me një parashtesë si ein apo die?A duhet të shkruajmë zwei stuhle direkt?

    Ju do të shkruani me zwei Stühle.
    Der Stuhl: The Chair Die Stühle: The Chairs. Dy karrige do të ishin zwei Stühle. ein dhe die janë artikuj, dhe artikulli ein është një artikull njëjës dhe i pacaktuar. 

    beetttxnumx
    pjesëmarrës

    Si mund të shkruajmë se i pëlqen të lexojë libra dhe të dëgjojë muzikë?

    Shamata
    pjesëmarrës

    Si mund të shkruajmë se i pëlqen të lexojë libra dhe të dëgjojë muzikë?

    Er liest gern Buch dhe hört gern Muzikë.

    beetttxnumx
    pjesëmarrës

    Po sikur të themi se hobi i tij është leximi i librave dhe dëgjimi i muzikës? 

    beetttxnumx
    pjesëmarrës

    Po sikur të themi se hobi i tij janë leximi i librave dhe dëgjimi i muzikës?

    beetttxnumx
    pjesëmarrës

    Çfarë do të thotë të zgjidhësh enigma në gjermanisht

    beetttxnumx
    pjesëmarrës

    Ne jetojmë në një pallat 10-katësh. Jemi ne katin e 3-te. Mund ta përktheni fjalinë

    Shamata
    pjesëmarrës

    Po sikur të themi se hobi i tij janë leximi i librave dhe dëgjimi i muzikës?

    Sein Hobbys sonn Buch lesen und Muzik hören.

    Çfarë do të thotë të zgjidhësh enigma në gjermanisht

    Kreuzworträtsel lösen

    Ne jetojmë në një pallat 10-katësh. Jemi ne katin e 3-te. Mund ta përktheni fjalinë

    Wohnung në zehnter stöckigen Wohnung. Wir sind im dritten Stock.

Duke shfaqur 15 përgjigje - 1 deri në 15 (22 gjithsej)
  • Për t'iu përgjigjur kësaj teme Ju duhet të jeni të identifikuar.